آموزش داستان حراج جمعه یا بلک فرایدی(Black Friday)

حراج جمعه یا بلک فرایدی(Black Friday)
جمعه سیاه خرید یا حراج جمعه یک روز پس از روز شکرگزاری است که در آمریکا به این نام نامگذاری شده است. این روز آخرین جمعه ماه نوامبر است. از این روز آیین خرید برای مراسم کریسمس آغاز می شود. بلک فرایدی جزء روزهای تعطیل در کشور آمریکا نیست. اما معمولاً اکثر شرکت ها در این روز به کارمندان خود مرخصی می دهند تا بتوانند به خرید برای سال نو بپردازند. این روز یکی از شلوغ ترین روزها در فروشگاه ها می باشد. محل اصلی این رسم و رخداد آمریکای شمالی است. اما مانند بسیاری از سنت‌های فراگیر دیگر ، این سنت نیز به کشورهای دیگر سرایت کرده و به قدری اهمیت پیدا کرده است که فروشگاه‌ها در این روز از ساعات آغازین بامداد کار خود را آغاز می‌کنند. مردم هم از همان ساعات اولیه برای خرید به فروشگاه ها هجوم می‌برند، تا پیش از شروع شب خرید خود را تکمیل کرده باشند.
تاریخچه بلک فرایدی یا جمعه سیاه خرید
یکی از نکات جالب در مورد این روز تاریخچه آن است. از گذشته تا کنون همواره صفت سیاه در همگی فرهنگ ها برای توصیف رویدادهای ناکام ،نافرجام و بدشگون استفاده شده است. در تاریخ کشور آمریکا، عبارت بلک فرایدی مربوط به روز بیست و چهارم سپتامبر سال ۱۸۶۹ است که به رسوایی بازار طلا در این روز خاص اشاره می کند. پس از پایان جنگ داخلی آمریکا، نوبت به دوره بازسازی آمریکا رسید. این دوره ۱۲ سال به طول انجامید. در این دوران پس از جنگ داخلی، دو تن از زمین خواران آن دوره، به واسطه خریدهای عمده در مدت کوتاهی، انحصار موقت بازار طلا را به دست گرفتند. این دو سود کلانی از این راه کسب کردند. متاسفانه دولت وقت به موقع متوجه این سوء استفاده نشد و برای جبران این موقعیت حجم بالایی از طلا را وارد بازار کرد تا بدین وسیله قیمت از دست رفته طلا جبران شود و بازار به ثبات برسد. اما در نهایت زندگی بسیاری از مردم تحت تاثیر این نوسانات بازار به طور کلی ویران شد. از آن روز تاکنون به این روز لقب جمعه سیاه یا بلک فرایدی را داده اند.
کاربرد عبارت بلک فرایدی
یکی از اولین کاربردهای عبارت بلک فرایدی مربوط به مطلب مجله مدیریت و نگهداری کارخانه (Factory Management and Maintenance) در نوامبر سال۱۹۵۱است. در آن سال ها کارگران به صورت دسته جمعی با یکدیگر توافق و هماهنگی می کردند و با بهانه های مختلف روز بعد از روز شکرگزاری را مرخصی می‌گرفتند. بدین‌ترتیب فردای روز عید شکرگزاری که روز جمعه بود کارگران به کارخانجات نمی رفتند و با این مرخصی تعطیلی ۴ روزه ای را از روز پنج شنبه تا روز یکشنبه برای خود ایجاد می کردند. این مجله این عبارت را برای مطلبی در مورد این موضوع به کار برد.
فلسفه بلک فرایدی
فلسفه اصلی و اصل موضوع در حراج روز جمعه تخفیف بر روی تمامی اجناس و کالاها است. این تخفیف باعث تشویق و ترغیب مشتریان برای خرید است. وسوسه پرداخت هزینه کمتر برای خرید در آستانه سال نو، موجب خالی شدن قفسه ها و انبار فروشگاه ها می شود. فروشندگان در این روز با حاشیه سود کمتر فروشی بی سابقه را برای خود رقم می زنند.
در این روز تخفیفات بی سابقه و باورنکردنی تا حدود ۷۰ درصد قیمت اصلی، بر روی کالاهایی گران قیمت و کاربردی مانند گوشی ها تلویزیون ها و دوربین ها و لباسهای گرانقیمت اعمال می‌شود. در حراج روز جمعه تخفیف کالاها به عنوان کاتالیزور، معادله خرید است.
بلک فرایدی در کشورهای مختلف
در سال‌های اخیر بلک‌فرایدی، همان استثنائی ترین روز حراج، در دنیا همگیر شده است و در اکثر نقاط دنیا در این روز حراج های بزرگ برگزار و برپا می‌شود. خریداران از این روز به عنوان فرصتی طلایی برای خرید استفاده می کند.
طبق آمار سال ۲۰۱۸ با وجود فراگیر بودن این روز در اکثر کشورها، که می‌توان گفت 129 کشوربه طور رسمی شرکت در مراسم این روز را اعلام کرده اند. برندها و شرکت‌هایی هم هستند، که به دلایل خاص خود در این مراسم و تخفیف‌های ویژه آن شرکت نمی‌کنند. برندهایی مانند گوچی و شنل از جمله شرکت‌هایی هستند که ترجیح می‌دهند مشتریان خاص و ثروتمند خود را داشته باشند.
بلک فرایدی در ایران
در کشور ایران نیز در این روز فروشگاه های حضوری و اینترنتی بزرگ و کوچک در رقابت فروش شرکت می‌کنند. به همین سبب تخفیفات فروشگاهی در این روز واقعی تر است و فروشندگان گاهی از مدت‌ها قبل با راه‌های ارتباطی خود برگزاری این حراج را به مشتریان اطلاع می دهند.
مرکز تخصصی آموزش زبان فرامهر، همگام با سایر شرکت‌ها و موسسات ایرانی شرکت‌کننده در حراج جهانی بلک فرایدی، تخفیفات و شرایط ویژه ای را برای آموزش ها و خدمات خود برای کاربران و زبان آموزان در نظر گرفته است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این تخفیفات به مرکز تخصصی آموزش زبان فرامهر و یا به بخش دوره ها درسایت مؤسسه https://www.faramehrzaban.com مراجعه نمایید.