آموزش روز دانشجو مبارک

دانشجویان و دانش‌پژوهان همواره در طول تاریخ مورد تقدیر و شایسته توجه بوده‌اند. در باب بزرگداشت مقام علم همان بس که خداوند در کتاب آسمانی قرآن به قلم قسم‌خورده است و همان طور که شاعر پارسی گفته است، پیامبر بزرگوار اسلام فرموده‌اند که ‘’ زگهواره تا گور دانش بجوی’’. دانشجو نیروی محرکه جامعه در حرکت به سوی تعالی و دستیابی به اهداف کشور است. در همه کشورها زمانی را برای تجلیل و بزرگداشت دانشجویان اختصاص می‌دهند در کشور عزیز ما ایران در حدود هفت دهه است که روز شانزدهم آذرماه به نام روز دانشجو نام‌گذاری شده است. فرامهر این روز را به‌تمامی دانشجویان تبریک گفته و برای تمامی دانشجویان و دانش‌پژوهان آرزوی موفقیت روزافزون دارد. همچنین در راستای بزرگداشت این روز مرکز تخصصی آموزش و ترجمه فرامهر در دوره های آموزشی خود تخفیفات ویژه برای دانشجویان عزیز در نظر گرفته است.

فلسفه نام‌گذاری و انتخاب روز دانشجو
این روز به‌پاس بزرگداشت سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران انتخاب شده است. در سال ۱۳۳۲ هجری شمسی در حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ دانشجویان: آذر شریعت رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی در جریان اعتراضات به دیدار رسمی معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آقای ریچارد نیکسون و همچنین اعتراض به روابط مجدد کشور ایران با بریتانیا در روز شانزدهم آذرماه در محل دانشگاه تهران کشته شدند.

تاریخچه روز دانشجو
در سال ۱۳۳۲ دانشگاه تهران تنها مؤسسه آموزش عالی مدرن آن زمان در کشور ایران بود. در دهه ۱۳۲۰ هجری شمسی و همچنین در اوایل دهه ۱۳۳۰ ،فضای باز برای انجام فعالیت‌های سیاسی در بین دانشجویان ایجاد و افزایش ‌یافته بود. آن سال‌ها در دوران نخست‌وزیری محمد مصدق جبهه ملی و این حزب در دانشگاه تهران طرفداران بسیاری داشت.
در روز شانزدهم آذر سال 1332 بنا بر اعلام و فراخوان نهضت مقاومت ملی در آن زمان، دانشجویان فعال سیاسی در کلاس‌های دانشگاه تهران سخنرانی کردند. دولت آن زمان برای پیشگیری از اقدامات آتی معترضان، تصمیم به سرکوب دانشجویان گرفت. متأسفانه نیروهای امنیتی در دانشکده فنی دانشگاه تهران به‌سوی دانشجویان شلیک کردند و این امر موجب مرگ سه تن از دانشجویان دانشکده فنی گردید.
اتفاقات آذر سال ۱۳۳۲ نشانه سرکوب مخالفت‌های سیاسی آن دوران توسط دولت کودتا بود. روز شانزدهم آذر از سوی کنفدراسیون دانشجویان ایرانی خارج از کشور که مرکز مباحثه و ملاقات مخالفان حکومت پهلوی می‌بود، روز دانشجو نامیده شد.
از آذرماه سال ۱۳۳۲ تاکنون این روز از اهمیت برجسته‌ای در تاریخ و فرهنگ کشور ایران و دانشجویان ایرانی برخوردار بوده است.
مرکز تخصصی آموزش و ترجمه فرامهر با برگزاری دوره‌های آموزش زبان‌های خارجی و ارائه خدمات ترجمه همواره در کنار دانشجویان و در راستای آموزش نسل جوان قدم برداشته است. دانشجویان و علاقه‌مندان به آموزش زبان‌های خارجی می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص چگونگی برگزاری دوره‌های آموزشی و خدمات ترجمه این مؤسسه به مرکز آموزش و ترجمه فرامهر https://www.faramehrzaban.com مراجعه نمایند. گروه فرامهر آماده پاسخگویی و راهنمایی دانشجویان و علاقه‌مندان به یادگیری است.